Dne 4. 7. 2022 je náš showroom zavřený. Přejeme krásné léto.

Začínáme topit v krbu - co bychom měli vědět?

17.01.2017

1) Jaké dřevo do krbu zvolit?

Dřevo pro topení v krbu by mělo být dostatečně suché. Vlhké dřevo totiž výrazně ovlivňuje výhřevnost, protože se velká část tepla využívá na odpaření vody. Kromě toho vlhké dřevo dehtuje komín a způsobuje dýmení. Pro topení v krbu je ideální tvrdé dřevo, zejména bukové, dubové a habrové, nebo dřevo z ovocných stromů, které hoří déle než ostatní a má vysokou výhřevnost. Pro topení se kromě mokrého dřeva určitě nehodí jakkoli chemicky ošetřené dřevo (hlavně mořené a lakované) nebo dřevotříska.

2) Jak velkými poleny topit?

Podle některých názorů je výhodnější topit velkými poleny. To je ovšem mýtus. K hoření je potřeba kyslík a čím větší povrchovou pluchu dřevo má, tím lépe a kvalitněji dokážou shořet všechny spalitelné látky a vznikne méně popeloviny a škodlivých emisí. Proto topte vždy naštípanými polínky, jejichž průměr je cca 7-8 cm nebo obvod okolo 24 cm. Nikdy ne celými špalky.

3) Popel v krbu - co s ním?

Doporučuje se ponechat vždy malé množství popela na dně krbu, aby mohl působit jako izolace během letních měsíců, kdy krb nevyužíváte.

4) Jak na čištění krbu?

V zimních měsících, kdy budete krb používat pravidelně, čistěte topeniště pravidelně alespoň jednou týdně. Na to budete potřebovat rukavice a prachovou masku. Odstraňte všechen popel lopatkou či dalšími krbovými nástroji. Pokud vlastníte krb na dřevo, musíte si být jisti, že je vše pravidelně kontrolováno a čištěno profesionálním kominíkem. Klíčem je sledovat váš krb pro jakékoliv známky nahromadění usazenin či jiných problémů. Například nahromadění kreosotu (černý dehet) může být velmi nebezpečné, neboť může způsobit požár. Ve chvíli, kdy dřevo v krbu zcela hoří, začne se lehce hromadit kreosot. V okamžiku, kdy uvidíte jeho větší nahromadění, je nutné jej co nejdříve odstranit nějakým vhodným prostředkem. To stejné se týká sazí, které jsou sice měkčí než kreosot, ale také jsou nebezpečně hořlavé a proto je třeba je pravidelně vyčistit.

5) Je potřeba čištění komína?

 

Ano. Dokonce je to velmi důležité. V telefonu si určitě uložte číslo na vašeho kominíka a po skončení sezóny si nechte důkladně vyčistit komín a kouřovody. Zanesený komín je totiž nejčastější příčinou požárů během topné sezóny. Kromě toho může revize odhalit i další nedostatky, které tak budete mít čas odstranit.

6) Jak dosáhnout ideálního klima v místnosti s krbem?

Pro dosažení ideálního klima v místnosti s krbem je nezbytná ventilace. Důležitou roli hraje dostatečná velikost místnosti, netěsnost oken a dveří nebo zvláštní vzduchové kanály.

7) Proč se špiní krbová dvířka?

Máte krb doma poprvé a tak často se vám špiní prosklená dvířka, že nemáte z ohně takový požitek? Podle odborníků bývá nejčastější příčinou nedostatečně vyschlé dřevo. Správně by nemělo mít větší vlhkost než 18-20%. Problém může vznikat i u podezřele levných vložek, které nemají dobře vyřešený systém “omývání” skla dvířek proudem vzduchu. Dalším faktorem přispívajícím ke špinění skla je i nízká teplota spalování a snaha dusit přívod vzduchu, aby dřevo vydrželo déle hořet.

Průvodce výběrem
Nezávazně poptat