Litinová kamna a topeniště skladem. 29.09.2023 je prodejna uzavřená. Děkujeme za pochopení.

Vybíráme komín - co znát před výběrem?

30.04.2014

V dnešní době plné rozmarů nejen počasí představují komíny záruku dodávek tepla i v případě výpadků elektrické energie, dodávek plynu a tepla.

Moderní systémové komíny

Moderní systémy poskytují určitou míru nezávislosti na dodávkách energií ze sítí. Těžko lze odhadovat ceny a dostupnost pevných paliv v následujících desetiletích, jisté je, že pevná paliva z obnovitelných zdrojů mají svoji budoucnost jistou. Proto je rozumné investovat do pořízení komína.

 

Jak poznat správný typ komína?

Komín bychom měli zvolit podle spotřebiče paliv. Výhodou při stavbě nového domu bývá univerzální komínový systém použitelný pro spotřebiče na pevná, kapalná i plynná paliva.

Jaký komín pro jaký spotřebič?

Dobře navržený komín je důležitým předpokladem pro správnou funkci následně připojeného spotřebiče paliv. Spotřebiče na pevná paliva mohou být připojeny na keramické i nerezové systémové komíny. Tyto komíny fungují v podtlakovém provozu a mají odolnost vůči korozi. Stejné platí i pro spotřebiče na plynná paliva tyto však mohou být připojeny v některých případech také do komínů plastových. Důležité je zvolit odpovídající průměr komínového průduchu, v tomto Vám jistě poradí dodavatel spotřebiče.

Jaký komín si vybrat? Nerezový nebo zděný komín?

Volba komína je závislá na několika faktorech. Mezi zásadní patří jaký spotřebič a na jaké palivo budeme provozovat. Pochopitelně zda bude dům nízkoenergetický nebo pasivní. Podle toho budeme volit i typ komína. Komíny standardně dělíme na nerezové a zděné komíny. Co ovlivňuje volbu typu komínu?

  • Druh paliva
  • Typ spotřebiče
  • Typ objektu

 

Výhody nerezového komínu

  • Rychlá montáž
  • Spolehlivá funkce
  • Možnost dodatečné instalace

 

Výhody zděného komínu

  • Životnost srovnatelná s životností objektu
  • Provozní odolnost
  • Prefabrikovaná dodávka

V jaké fázi stavby je vhodné vystavět komín?

Zatímco o komínu bývá rozhodnuto obvykle ve fázi hrubé stavby domu, rozhodnutí ohledně spotřebiče necháváme zpravidla na poslední chvíli. Nezřídka se po dokončení objektu pečlivě postavený komín musí upravovat. Investor tak zbytečně vynakládá další prostředky.

Časté úskalí při stavbě komínu

Spotřebiče s nízkou teplotou spalin byly v minulosti problematické pro keramické komínové vložky z důvodu nasákavosti a propustnosti. Současné době výrobci keramických vložek tento problém vyřešili a keramické komíny jsou opravdu univerzální. Nasákavost nemusí řešit nerezové komíny, jejichž životnost odpovídá životnosti připojeného spotřebiče. Nejnověji se používají tenkostěnné keramické vložky vodné pro všechny druhy paliv. Tenkostěnné keramické vložky jsou vyráběny izostatickým lisováním. Síla stěny takové vložky je 7 - 9 mm, tvarově jsou velmi přesné a zvyšují účinnost spotřebiče. Klasické keramické vložky jsou taženy z plastické suroviny.

Jak se orientovat mezi dodavateli komínů?

Komín je sice nevýraznou, ale důležitou součástí domu. Proto je důležité nehledět pouze na cenu. Jistě se vyplatí svěřit dodávku a montáž odborníkům. Pomohou Vám komín sladit s požadavky způsobu vytápění, typu stavby (novostavba, rekonstrukce, nízkoenergetický dům,…) a spotřebiče.

Všechny potřebné informace, které o komínech potřebujete znát, naleznete na našem samostatném webu www.KominyNaklic.cz. Můžete nás také kontaktovat pro konzultaci zdarma či zjistit řadu informací v naší poradně o komínech.

Komín nekupujeme každý den, zaměřte se proto na každý detail jeho výběru a buďte v kontaktu s profesionály.

Tip na závěr! Víte, že plápolající oheň v krbu či krbových kamnech přináší blahodárné účinky na naši psychiku a harmonii celé domácnosti? Že už je na komín pozdě? Nevadí, můžete využít i krby bez komína – vše o biokrbech se dozvíte v našem článku: Bio krby – zkušenosti a recenze.

 

Staráme se o Vaše rodinné teplo – Topsys.cz

Průvodce výběrem
Nezávazně poptat