Litinová kamna SEGUIN modely JADE, SAPHIR a TOPAZE máme skladem.

Kvality litinových vložek

16.05.2017

Kromě vizuálního hlediska mají krbové vložky další velké pozitivum - z hlediska nákladů na pořízení jsou tím nejlevnějším způsobem vytápění, jaký lze pořídit. Zároveň se neustále zvyšuje jejich účinnost, moderní a kvalitní krbové vložky ji mají kolem 80%, při nízké spotřebě dřeva. Jejich vysoká účinnost zároveň zajišťuje ekologický provoz a nízké emise škodlivých látek do ovzduší.

Máme několik variant jak krbové vložky dělit. Jednou z nich je rozdělení dle typu materiálu:

  • Ocelové – vyrobeny z ocelového kotlového plechu s vystýlkou ze šamotu nebo litiny
  • Litinové – jednoplášťové s nebo bez vyzdívky a dvouplášťové

My se dnes zaměříme na litinové krbové vložky, neboť právě litina je jeden z nejvhodnějších a nejkvalitnějších materiálů a oblíbenost těchto vložek v posledních letech stále stoupá. Čím to je?

Jedním z hlavních důvodů je rozhodně téměř neomezená trvanlivost litiny. Právě životnost litinových vložek je jejich největší předností a důvodem jejich stále se zvyšující oblíbenosti. Není se čemu divit, pokud totiž zvolíte materiál z litiny, vydrží Vám kamna při slušném zacházení několik desítek let. Další předností litinových vložek je jejich schopnost daleko lépe převádět teplo do okolí. Rovněž jejich schopnost akumulovat teplo, která je dána velkou hmotností litiny. Umožňuje i po vyhasnutí ohně vydávat teplo ještě několik hodin. Neposlední výhodou litinové vložky je její odolnost vůči prohoření.

Důležité je zmínit, že všechny výše uvedené přednosti litinových krbových vložek platí pouze za předpokladu, že jsou vyrobeny z jakostní, kvalitní litiny. Pokud narazíte na nápadně levnou krbovou vložku, je tato nízká cena většinou odrazem nízké kvality. Velmi často je vložka vyrobena z nekvalitního materiálu s příměsí kovového odpadu. To se pochopitelně projeví na její kvalitě. Pokud krbová vložka nemá sekundární spalování a možnost napojení přívodu vzduchu z exteriéru objektu, tak zvažte koupi takového výrobku.

Prvotní lákavá úspora se bohužel vrátí jako bumerang a po krátké době bude nutné vložku vyměnit, protože nebude použitelná. Nekvalitní litina by Vám také mohla při zahřátí snadno prasknout.

Také její pohyblivé součásti musí být vyrobeny kvalitně a robustně, jinak nevydrží častější používání. Výsuvná dvířka by měla být na dostatečně dimenzovaných řetězech, které mají životnost výrobku. Jejich vyvážení je dalším důležitým faktorem, který vám usnadní budoucí obsluhu. Kvalitní krbová vložka je vždy vybavena klapkou ve spalinovém hrdle, můžete tak regulovat intenzitu ohně. Také je nutné, aby krbová vložka byla vybavena hradítkem přívodu vzduchu, kterým regulujete množství produkovaného tepla. Čisté sklo zajistí pouze účinný systém oplachu skla, který omezuje usazování nečistot na vnitřní starně sklokeramické výplně dveří.

Ačkoliv výběrem litinové krbové vložky těžko uděláte chybu, i ocelová vložka má svá silná pozitiva a nelze tak jednoznačně určit, která z nich je lepší. Tento výběr záleží na okolnostech a Vašich představách.

Průvodce výběrem
Nezávazně poptat