Jak vybrat krbová kamna

22.07.2014

Krbová kamna vám mohou ušetřit mnoho peněz, představují designový prvek ve vašem interiéru a v neposlední řadě jsou investicí, jejíž návratnost bude do značné míry ovlivněna správným výběrem. Před navštívením specialisty na krbová kamna si můžete řadu věcí objasnit, zjistěte jak.

Jaký výkon krbových kamen zvolit?

Zvolte vždy optimální výkon krbových kamen pro vaši užitnou plochu.

Výkon kamen vždy závisí na množství přikládaného paliva. Avšak výkonově poddimenzovaná kamna mají svůj limit, jehož překročením můžete spotřebič přetížit a následně poškodit. Optimální je výkon kamen sladit s požadavky danými vytápěným prostorem. To je nejlepší nechat na odborníkovi.

 

Jak vypočítat potřebný výkon krbových kamen?

Pokud se budete chtít zabývat výpočtem výkonu Vašich kamen, vězte, že bude vhodné se podívat do některé z mnoha ČSN, které se týkají kamen, komínů ale i větrání budov. Také budete potřebovat znát tepelné ztráty objektu. Toto všechno je poměrně komplikované. Důležité je si uvědomit, že z jednoho kilogramu suchého dřeva při účinnosti 80% jsou uvolněny 3,2 kW energie. To platí pro všechny spotřebiče na dřevo, ať jsou sebedokonalejší.

 

Základní kamnářský výpočet dle ČSN 73 42030:2014

Je potřeba zjistit tepelnou ztrátu vytápěného prostoru. Můžeme použít poměrně komplikované topenářské či stavební metody. Kamnáři však obvykle používají snazší metodu a rozdělují prostory do 4 základních skupin podle tepelné izolace:

 • Velmi dobrá
 • Dobrá
 • Střední
 • Špatná

Pro každou z nich je empiricky stanovena průměrná hodnota (kamnářská konstanta).

Špatná tepelná izolace – tepelná ztráta = 45,0 W.hod.-1.m3

Střední tepelná izolace – tepelná ztráta = 32,5 W.hod.-1.m3

Dobrá tepelná izolace – tepelná ztráta = 22,5 W.hod.-1.m3

Velmi dobrá tepelná izolace – tepelná ztráta = 12,0 W.hod.-1.m3

 

Postup výpočtu:

a) Vypočítat objem místnosti v m3

b) Vynásobit výsledek odpovídající tepelnou ztrátou

c) Výsledek převést na kW.hod-1

Příklad:

Objem místnosti = 150 m3

Tepelná ztráta = 45,0 W.hod.-1.m3

Tzvp=(150 x 45) = 6 750 = 6,75 kW.h-1

tepelná ztráta místnosti je 6,75 kW.h-1

Spotřebič vhodný pro danou místnost by měl mít výkon okolo 7 kW.

Co jsou peletová kamna a jaké jsou jejich výhody?

Pelety představují lisovanou formu dřevěných pilin a hoblin, které vznikají při zpracování dřeva jako odpad. V posledních letech si kamna na pelety získala velkou oblibu jako alternativní palivo k uhlí.

Hlavní výhodou kamen na pelety je zásobník pelet, který se postará o delší autonomii provozu. Peletová kamna si umějí sama dávkovat potřebné množství pelet, které následně sama zapálí a regulují teplotu v rámci nastaveného režimu.

Kamna s teplovodním výměníkem – jejich výhody a význam?

Kamna s teplovodním výměníkem se liší od klasických tím, že umožňují rozvádět teplo prostřednictvím systému ústředního topení. Oproti klasickým krbovým kamnům tak již nejsou lokálním spotřebičem, sloužícím pro vytopení jedné místnosti. Kamna s teplovodním výměníkem mohou pomoci s vytápěním celého domu či bytu.

Terciální spalování u krbových kamen

Často se můžete setkat s pojmem "terciální spalování", zaměňuje se takterciální přívod vzduchu přivedený do horní, zadní části spalovací komory. Ve skutečnosti existuje pouze primární spalování, při němž jsou spalovány pevné části paliva a sekundární spalování, při němž jsou zužitkovány plynné části paliva obsažené v odcházejících spalinách.

Terciální přívod vzduchu přináší dokonalejší spalování paliva, jeho lepší využití a následnou úsporu. Další předností je nižší zatížení životního prostředí snižováním množství produkovaných emisí.

Litinová nebo ocelová krbová kamna?

Litinová krbová kamna představují nejefektivnější variantu zvoleného materiálu, použití litiny pro kamna nebo krbové vložky je všeobecně známé a léty prověřené. Má však své limity zejména z hlediska designu. Zde nastupují kvalitní ocelová kamna právě svým moderním zpracováním a čistým zpracováním linií.

 

Přednosti litinových kamen

 • Dlouhá životnost
 • Velká robustnost
 • Velmi dobře předávají teplo
 • Vysoká schopnost akumulace
 • Dlouhá autonomie provozu

Přednosti ocelových kamen

 • Moderní design
 • Pestré škála dekorací
 • Nižší hmotnost
 • Rychlý náběh teploty
 • Výhodnější cena

Našim zákazníkům nabízíme zejména litinová krbová kamna popřípadě kamna z kvalitní oceli.

Co dále zjistit pro výběr kamen před konzultací s prodejcem?

Pokud chcete získat co nejpřesnější nabídku od prodejce krbových kamen, připravte si odpověď na následující otázky:

 • Jaký průměr má váš komín?
 • Jak velký je prostor, který plánujete vytápět?

V naší nabídce naleznete velmi kvalitní litinová, ocelová i peletová krbová kamna. Pokud si s volbou kamen stále nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám vše nezávazně vysvětlíme, poradíme vám s výběrem, dodáme spotřebič a zajistíme jeho odbornou montáž včetně dopravy.

Kamna nemusí být obyčejná a stát v rohu, prohlédněte si stylová krbová kamna z naší nabídky!

Věříme, že vám článek pomohl a těšíme se na vaši návštěvu.

Tým Topsys.cz

 

Průvodce výběrem
Nezávazně poptat