Dne 4. 7. 2022 je náš showroom zavřený. Přejeme krásné léto.

Vytvořte v interiéru soulad krbu a nábytku

25.07.2016

Jestliže plánujete umístit krb do místnosti, která ještě není zařízena nábytkem, pak si nejprve vytvořte plánek místnosti a zakreslete do něj v měřítku krb i nábytek, který si plánujete pořídit. Jen tak zjistíte, jestli jste schopní dodržet komfortní, nebo alespoň bezpečné vzdálenosti potřebné k tomu, aby nábytek nezačal hořet a abyste se při sezení neupekli horkem.

Pokud zjistíte, že se vám klasický krb a nábytek do jedné místnosti prostě nevejdou, nezoufejte. Ještě si totiž můžete pořídit bio krb na etanol nebo elektrický krb. Bio krb slouží pouze jako dekorace, takže do interiéru nepřinese takovou tepelnou pohodu jako klasická krbová kamna. Elektrický krb může fungovat buď jako dekorace (pouze efekt plamene bez vytápění), nebo ho můžete použít k přitopení v místnosti. Ani elektrický krb však neslouží jako primární zdroj tepla.

©Depositphotos.com/alexraths

Proč řešit vzdálenost nábytku od krbu

Při zařizování místnosti a následném topení v krbu musíte myslet hlavně na požární bezpečnost. Výrobci nábytku i krbů doporučují dodržet komfortní vzdálenost 1,5 - 2 metry. Jestliže máte malý byt a nemůžete tuto vzdálenost dodržet, můžete využít ještě bezpečnou vzdálenost. Ta sice není tak komfortní, ale nábytek vám alespoň neshoří. Tato vzdálenost závisí především na druhu krbu (způsob obestavby, materiál) a krbové vložky (jednoduché sklo nebo dvojsklo), takže se raději vždy zeptejte technika nebo výrobce daného krbu.

Komfortní vzdálenost nábytku od krbu je 1,5 - 2 metry, minimální bezpečná vzdálenost pak záleží na typu krbu.

Kromě požární bezpečnosti je zde ještě jeden důvod, proč řešit vzdálenost mezi krbem a nábytkem. Horký a suchý vzduch vycházející z krbu totiž příliš nesvědčí především nábytku z masivu a sedačkám čalouněným kůží a ekokůží. Pro nábytek je vhodná vlhkost vzduchu 50 – 75 % a teplota 15 – 25 °C. Dřevo se může v nepříznivých podmínkách deformovat a praskat, kůže zase může blednout, vysychat a více se lámat a praskat.

©Depositphotos.com/ vicnt2815

Jaká je bezpečná vzdálenost mezi krbem a nábytkem?

U jednoplášťových (sálavých) kamen je bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 40 cm dozadu a do boku. U dvouplášťových (konvekčních) kamnech je bezpečná vzdálenost 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 20 cm dozadu a do boku. Jedná se o údaje z normy a každý výrobce kamen na štítek a do návodů uvádí trochu jiné hodnoty (většinou větší vzdálenosti), takže si na to dávejte pozor.

Bio krb můžete pověsit nebo postavit téměř kamkoliv, třeba na odkládací stolek nebo na poličku vedle televize. Bio krb se totiž po stranách zahřívá velice málo a 90 % tepla vychází nahoru. Nad ním by tak neměl být zavěšený žádný nábytek ve vzdálenosti menší jak 1 - 2 metry. Boční vzdálenost většinou výrobce doporučuje alespoň 1 metr, a to především u otevřených typů krbů. I v tomto případě dodržujte instrukce od výrobce, protože u některých modelů může být tato vzdálenost menší, a vy pak můžete ušetřit nějaký ten centimetr místa.

Elektrický krb můžete umístit v podstatě kamkoliv, kde je elektrická zásuvka. U elektrického krbu totiž bývá topný výkon směřován směrem dolů, takže nad krb nejde žádné teplo. Vzhledem k tomu, že elektrické krby nemají příliš vysoký výkon, mohou být umístěny i velmi blízko nábytku. Pokud nebudete elektrický krb používat k vytápění, ale pouze jako dekoraci, pak stačí zachovat jen minimální vzdálenost, která zajistí proudění vzduchu.

©Depositphotos.com/ meteor

Průvodce výběrem
Nezávazně poptat