Litinová krbová kamna a topeniště skladem.

Přednosti plynové krbové vložky

19.02.2016

Výhody a přednosti plynových krbů

Plynové krbové vložky jsou v poslední době velmi oblíbenou a využívanou alternativou ke klasickým krbovým vložkám, tedy krbům na dřevo. Plynové krbové vložky, dále jen plynové krby, mají nespočet výhod jako je funkčnost, design a hlavně pohodlí. Kvalitní funkčnost krbů vychází zejména se srovnatelností ohně s klasickými krby na dřevo, což dokazují zkušenosti mnoha majitelů. Největší výhoda plynových krbů je pohodlí spojené s jeho obsluhou a tvoří tak největší motivaci ke koupi.

Plynový krb Seguin Duteriez - Topsys.cz

Plynový krb je možné ovládat dálkovým ovládáním či prostorovým termostatem, tudíž si jen nastavíte intenzitu a čas výhřevnosti z pohodlí vaší pohovky. Novinkou je možnost napojit plynový krb napojit na systém inteligentní domácnosti a dalším neméně důležitým faktorem pohodlí je také absence nečistot vznikající s přikládáním dřeva, stejně tak absence úniku kouře. Žádná starost s neustále se opakujícím nákupem, převozem, uskladněním a zpracováním dřeva – plynový krb jen zapnete a zvolíte intenzitu a délku výhřevnosti.

Plynová krbová vložka vs. ta klasická

Bojíte se, že plynová krbová vložka nenahradí „klasiku“? Dnešní technologie již nabízí takové plynové krby, které obsahují dokonalou imitaci dřevěných polen, tudíž z větší vzdálenosti je velmi obtížné poznat, že se jedná právě o plynový krb. Možná si říkáte, že výhřevnost plynového krbu nemůže nikdy nahradit klasický krb na dřevo. Ano i ne. Záleží, co od daného krbu očekáváte. Vhodným naprogramováním se plynový krb může stát výkonným doplňkem vašeho topného systému.

Plynová krbová vložka Seguin Duteriez - Topsys.cz

Umístění a výkon plynového krbu

Plynový krb je možné umístit přímo do stěny či ostění, nicméně je nutné dbát na to, že krb musí být vždy obezděn. Je nutné si uvědomit, že plynový krb je plynový spotřebič, tudíž je nezbytné opatřit jej odvětráváním spalin. Nejen z tohoto důvodu musí být všechny plynové krby koaxialní, což v praxi znamená, že krb má dva navzájem izolované průduchy vzduchu. Jeden průduch slouží k pochycení vzduchu zvenčí, druhý k odvětrávání. Přesná instalace je však vždy uvedena v technickém manuálu instalace a odborný pracovník by vám měl vše ukázat a plynovou krbovou vložku pečlivě zapojit.

Neméně důležitá je krbová bezpečnostní pojistka, která se spustí a vždy vypne přívod plynu pokud hrozí návrat spalin zpět do krbu.

Dalším důležitým technickým parametrem je výkonnost krbové vložky, ta je nejčastěji v rozmezí 9 – 13 kW, tedy vytopí prostor o velikosti více než 180 m3. Samozřejmě existují i krby s nižší výkonností, zde pak můžeme počítat s nižšími náklady na provoz ale i s nižší výhřevností. Pokud si kladete otázku, jaké jsou náklady na provoz plynového krbu, počítejte zhruba od 4 Kč/hod, v případě krbů výkonných ve výše zmíněném rozmezí.

 

Zaujal Vás plynový krb? Podívejte se na plynové krbové vložky v naší nabídce, rádi Vám poradíme.

Průvodce výběrem
Nezávazně poptat