Litinová kamna a topeniště skladem. 29.09.2023 je prodejna uzavřená. Děkujeme za pochopení.

Krb či krbová kamna pro nízkoenergetické a pasivní domy

13.02.2017

 

Pasivní domy – levné a ekonomické bydlení

Když se řekne pasivní dům, můžeme si představit chytrý a úsporný dům, který je svým obyvatelům schopen poskytnout velmi příjemné a ekologické prostředí pro život. Je však nutno doplnit, čím je tento komfort vykoupen. Náklady při provozu pasivního domu jsou sice nízké, tím vyšší jsou ale náklady při počáteční investici. Samotný provoz domu je pak ale velmi levný a ekonomický.

Nízkoenergetické a především pasivní domy mají velmi nízké tepelné ztráty, v našich tepelných podmínkách se přesto neobejdou bez zdroje tepla.

 

Vytápění pasivního domu

Jedním z hlavních principů kvalitního pasivního domu je snaha levně získat a udržet teplo v domě, tedy omezit nekontrolovaný únik tepla z domu pryč. V tom nám může pomoct například tepelná izolace nebo rekuperace. Díky těmto systémům se teplota interiéru téměř nemění a z domu uniká minimum tepla.

Co se týká vytápění, jedním z oblíbených a dnes již standardních řešení vytápění pasivního domu je teplovzdušné vytápění. Teplý vzduch vyrovnává v interiéru vzniklé tepelné ztráty a stabilizuje tak vnitřní teplotu.

 

Kamna a krby v pasivním a nízkoenergetickém domě

Krb vhodný do pasivního domu

Jako zdroj tepla je velmi příjemnou variantou pořídit si krbová kamna či krb, které navíc dotváří útulnou domácí atmosféru. Ačkoliv si majitelé nízkoenergetických a pasivních domů až donedávna mohli nechat o chvilkách strávených u plápolajícího krbu jen zdát, v dnešní době však i na tomto poli výrobci přinášejí převratné novinky.

Dřív komín představoval cestu pro únik tepla a také umožňoval, aby se do jinak dokonale utěsněného objektu dostával nežádoucí vzduch. Tím se účinnost rekuperačního větrání snižovala a dům nedokázal splnit parametry pro nízkoenergetickou či pasivní stavbu. Dnes už ale existují komínové systémy těsné vůči interiéru, jež se kombinují se spotřebičem, který je provozně nezávislý na vzduchu v místnosti.

Dalším problémem byl výkon krbových kamen a krbových vložek a možnost jejich regulace. Spodní hranice regulovatelného výkonu krbů a krbových kamen byla příliš vysoká, a proto se pro pasivní domy nehodily (docházelo by k přetápění a plýtvání energií). Teprve vývoj, který přinesl efektivní spalování a účinnou regulaci hoření v krbových vložkách a kamnech s nízkým výkonem, umožnil instalaci těchto zdrojů i do pasivních a nízkoenergetických domů. Přední výrobci krbových vložek a krbových kamen nabízejí speciální a technicky velmi zajímavé modely právě pro pasivní domy.

Jako jeden z mála výrobců, který má topeniště i protokol s vyhovujícími naměřenými hodnotami pro požadavky nízkoenergetických domů je firma Seguin. Například topeniště Visio 7 IHS (krbová vložka pro nízkoenergetické domy: http://www.topsys.cz/krbove-vlozky-topeniste-visio-7 ) prošel testem jako vyhovující se zkušebním tlakem 50,6 Pa a naměřenou ztrátou 8,1 m3/ hod.

Parametry topeniště Seguin

Průvodce výběrem
Nezávazně poptat